Enter your search terms:
Top
 

Roll of Honour

1145

Winners

28

Group 1 wins

135

Stakes wins

5

NZ Derby wins

We’ve got a proven record of training horses at the elite level. Head trainer Roger James has trained over 1100 winners, including 45 in Australia and has nearly four decades of training experience.

Group 1 winners

Silent Achiever

Group 1 wins

G1 BMW Stakes (Australia)
G1 Ranvet Stakes (Australia)
G1 New Zealand Derby
G1 New Zealand Stakes

 

Trainer

Roger James

The Party Stand

Group 1 wins

G1 New Zealand Stakes

 

Trainer

Roger James

Gaze

Group 1 wins

G1 Starcraft Stakes

 

Trainer

Roger James

Macavelli Miss

Group 1 wins

G1 Thorndon Mile

 

Trainer

Roger James

Sixty Seconds

Group 1 wins

G1 Arrowfield Stud Stakes (Australia)

 

Trainer

Roger James

Zonda

Group 1 wins

G1 The Oaks Stud Classic

G1 New Zealand Derby

 

Trainer

Roger James

Giovanna

Group 1 wins

G1 Queensland Oaks (Australia)

 

Trainer

Roger James

One Under

Group 1 wins

G1 Manawatu Sires’ Produce Stakes

G1 Ellerslie Sires’ Produce Stakes

 

Trainer

Roger James

Hades

Group 1 wins

G1 New Zealand Derby

 

Trainer

Roger James

Foxwood

Group 1 wins

G1 New Zealand Two Thousand Guineas

G1 Captain Cook Stakes

 

Trainer

Roger James

Cronus

Group 1 wins

G1 Adelaide Cup (Australia)

 

Trainer

Roger James

Roysyn

Group 1 wins

G1 Trackside Sales Stakes

G1 New Zealand Derby

 

Trainer

Roger James

Tethys

Group 1 wins

G1 Radio Pacific Cup

 

Trainer

Roger James

Tidal Light

Group 1 wins

G1 Canterbury Guineas (Australia)

G1 New Zealand Stakes

G1 New Zealand Derby

 

Trainer

Roger James

Field Dancer

Group 1 wins

G1 New Zealand Stakes

G1 Easter Handicap

 

Trainer

Roger James

Carson's Cash

Group 1 wins

G1 Easter Handicap

 

Trainer

Roger James

Dungarvin

Group 1 wins

G1 New Zealand St Leger

 

Trainer

Roger James

Zepherin

Group 1 wins

G1 New Zealand Oaks

 

Trainer

Roger James

Group 2 winners

Hypnos

Group 2 wins

G2 Coupland’s Bakeries Mile

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

Concert Hall

Group 2 wins

G2 Gartshore Tauranga Stakes

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

Two Illicit

Group 2 wins

G2 Waikato Guineas
G2 Valachi Downs Royal Stakes

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

The Hassler

Group 2 wins

G2 Championship Stakes

 

Trainer

Roger James

Hera

Group 2 wins

G2 Sir Tristram Fillies Classic

G2 Eight Carat Classic

 

Trainer

Roger James

Silent Achiever

Group 2 wins

G2 Crystal Mile (Australia)

G2 Avondale Guineas

G2 Championship Stakes

 

Trainer

Roger James

Firebolt

Group 2 wins

G2 Shannon Stakes

 

Trainer

Roger James

La Etoile

Group 2 wins

G2 Rich Hill Mile

 

Trainer

Roger James

Kaatoon

Group 2 wins

G2 Sir Tristram Fillies’ Classic

 

Trainer

Roger James

Gaze

Group 2 wins

G2 Auckland Thoroughbred Breeders’ Stakes

 

Trainer

Roger James

La Sizeranne

Group 2 wins

G2 Winter Stakes (Australia)

 

Trainer

Roger James

Sixty Seconds

Group 2 wins

G2 Championship Stakes

 

Trainer

Roger James

Piper Star

Group 2 wins

G2 Carlyon Cup (Australia)

 

Trainer

Roger James

Cronus

Group 2 wins

G2 Awapuni Gold Cup

G2 Hawkes Bay Cup

G2 Prime Ministers Cup (Australia)

 

Trainer

Roger James

Melora

Group 2 wins

G2 Hollindale Cup (Australia)

 

Trainer

Roger James

Zonda

Group 2 wins

G2 Alister Clark Stakes (Australia)

G2 Avondale Guineas

 

Trainer

Roger James

Corndale

Group 2 wins

G2 Japan/NZ International Trophy

G2 Bluebirds Foods Trophy

 

Trainer

Roger James

Roysyn

Group 2 wins

G2 Queen Elizabeth Handicap

 

Trainer

Roger James

Super Natural

Group 2 wins

G2 Matamata Breeders’ Stakes

 

Trainer

Roger James

Sounds Like Fun

Group 2 wins

G2 Great Northern Stakes

 

Trainer

Roger James

Tidal Light

Group 2 wins

G2 Avondale Guineas

 

Trainer

Roger James

Group 3 winners

Hypnos

Group 3 wins

G3 Red Badge Spring Sprint

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

Concert Hall

Group 3 wins

G3 Gee & Hickton Funeral Directors Thompson Handicap

G3 Manawatu Cup

G3 Trentham Cuddle Stakes

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

Sherrif

Group 3 wins

G3 Manawatu Classic

 

Trainer

Roger James

Von Tunzelman

Group 3 wins

G3 Wellington Stakes

 

Trainer

Roger James

Shees Flawless

Group 3 wins

G3 Cambridge Breeders’ Stakes

 

Trainer

Roger James

Delago's Secret

Group 3 wins

G3 City of Auckland Cup

 

Trainer

Roger James

Lady Cumquat

Group 3 wins

G3 Manawatu Classic

 

Trainer

Roger James

Zonza

Group 3 wins

G3 Snow White Classic (Australia)

 

Trainer

Roger James

Full of Spirit

Group 3 wins

G3 Adrian Knox Stakes (Australia)

 

Trainer

Roger James

He's Remarkable

Group 3 wins

G3 Newmarket Handicap (Australia)

 

Trainer

Roger James

Silent Achiever

Group 3 wins

G3 Waikato Guineas

 

Trainer

Roger James

Firebolt

Group 3 wins

G3 Lord Mayors Cup (Australia)

 

Trainer

Roger James

Glamorous Girl

Group 3 wins

G3 Desert Gold Stakes

 

Trainer

Roger James

Easy Ryder

Group 3 wins

G3 Waikato Guineas

 

Trainer

Roger James

Veronica Franco

Group 3 wins

G3 Eulogy Stakes

 

Trainer

Roger James

Kaatoon

Group 3 wins

G3 Lowland Stakes

 

Trainer

Roger James

Damaschino

Group 3 wins

G3 Matriarch Stakes

G3 Eclipse Stakes

 

 

Trainer

Roger James

Valpolicella

Group 3 wins

G3 Manawatu Classic

 

Trainer

Roger James

Temple Hills

Group 3 wins

G3 Eagle Technology Stakes

 

Trainer

Roger James

La Sizeranne

Group 3 wins

G3 Darley Plate

G2 Hawkeye @ Stoney Bridge Stakes

 

Trainer

Roger James

Congrats

Group 3 wins

G3 Manawatu Classic

 

Trainer

Roger James

Gaze

Group 3 wins

G3 Doomben Roses (Australia)

 

Trainer

Roger James

Damaschino

Group 3 wins

G3 Matriarch Stakes (Australia)

G3 Eclipse Stakes (Australia)

 

Trainer

Roger James

Danamite

Group 3 wins

G3 Wellington Stakes

 

Trainer

Roger James

Piper Star

Group 3 wins

G3 Matriarch Stakes (Australia)

 

Trainer

Roger James

Spring Rain

Group 3 wins

G3 Wakefield Challenge Stakes

G3 Highview Stakes

 

Trainer

Roger James

Spottswoode

Group 3 wins

G3 Manawatu Classic

 

Trainer

Roger James

Zonda

Group 3 wins

G3 King’s Plate

 

Trainer

Roger James

Cronus

Group 3 wins

G3 Chairman’s Handicap

G3 West End Draught Stakes (Australia)

 

Trainer

Roger James

Limerick

Group 3 wins

G3 Centaine Stakes

 

Trainer

Roger James

Thriller

Group 3 wins

G3 Eclipse Stakes

 

Trainer

Roger James

Roysyn

Group 3 wins

G3 Wellington Stakes

 

Trainer

Roger James

Tartan Belle

Group 3 wins

G3 Desert Gold Stakes

Trainer

Roger James

Carson's Cash

Group 3 wins

G3 Waterford Crystal Mile (Australia)

Trainer

Roger James

High Interest

Group 3 wins

G3 18th Owens International

Trainer

Roger James

Tidal Light

Group 3 wins

G3 Waikato Guineas

 

Trainer

Roger James

Some Reason

Group 3 wins

G3 Lion Brown Stakes

 

Trainer

Roger James

Duanette's Girl

Group 3 wins

G3 Trentham Stakes

 

Trainer

Roger James

Orangeade

Group 3 wins

G3 Steward’s Handicap

 

Trainer

Roger James

Duanette's Girl

Group 3 wins

G3 Avondale Classic

 

Trainer

Roger James

Majestic Angel

Group 3 wins

G3 Manawatu Thoroughbred Breeders’ Stakes

 

Trainer

Roger James

Jon

Group 3 wins

G3 LPA Potter LTD Stakes

 

Trainer

Roger James

Listed winners

Two Illicit

Listed wins

Listed Trevor Eagle Memorial 3YO

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

Elate

Listed wins

Listed Fasttrack Oaks Prelude

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

Hypnos

Listed wins

Listed Uncle Remus Stakes

 

Trainer

Roger James and Robert Wellwood

Von Tunzelman

Listed wins

Listed Kaimai Stakes

 

Trainer

Roger James

Tavy

Listed wins

Listed Trevor Eagle Memorial Stakes

 

Trainer

Roger James

Avisto

Listed wins

Listed Soliloquy Stakes

Listed O’Leary Fillies’ Stakes

 

Trainer

Roger James

Hera

Listed wins

Listed Great Northern Foal Stakes

 

Trainer

Roger James

Misstrum

Listed wins

Listed Great Northern Foal Stakes

Listed Soliloquy Stakes

 

Trainer

Roger James

Holy Moly

Listed wins

Listed Soliloquy Stakes

 

Trainer

Roger James

The Party Stand

Listed wins

Listed Stanley Group Trac Stakes

 

Trainer

Roger James

Gaze

Listed wins

Listed Jim and John Evans Classic

 

Trainer

Roger James

Ritzy Lady

Listed wins

Listed New Zealand St Leger Stakes

 

Trainer

Roger James

Valpolicella

Listed wins

Listed Champagne Stakes

 

Trainer

Roger James

Hasta La Ciao Ciao

Listed wins

Listed Gai Waterhouse Classic (Australia)

 

Trainer

Roger James

Skoozi

Listed wins

Listed Anniversary Handicap

 

Trainer

Roger James

Aeroforce One

Listed wins

Listed New Zealand St Leger Stakes

 

Trainer

Roger James

La Sizeranne

Listed wins

Listed Soliloquy Stakes

 

Trainer

Roger James

Macavelli Miss

Listed wins

Listed Rotorua Stakes

 

Trainer

Roger James

Spring Rain

Listed wins

Listed Mercedes Super Bonus Classique

 

Trainer

Roger James

One Under

Listed wins

Listed Windsor Park Sprint

 

Trainer

Roger James

Kiss N' A Shilling

Listed wins

Listed Hutt Valley Cartage Breeders’ Stakes

 

Trainer

Roger James

Thriller

Listed wins

Listed Ford NZ Magic Millions Classic

 

Trainer

Roger James

Posing

Listed wins

Listed Trust Bank Stakes

 

Trainer

Roger James

Orchido

Listed wins

Listed Jim & John Evans Metric Mile

Listed Cambridge Thoroughbred Breeders’ Stakes

 

Trainer

Roger James

Corndale

Listed wins

Listed Levin Stakes

 

Trainer

Roger James

Precocity

Listed wins

Listed Ra Ora Classic

 

Trainer

Roger James

Straussbridge

Listed wins

Listed Counties Challenge Stakes

 

Trainer

Roger James

Carson's Cash

Listed wins

Listed Trust Bank Central 1600

 

Trainer

Roger James

Ebury

Listed wins

Listed Blandford Lodge Derby Trial

 

Trainer

Roger James

Super Natural

Listed wins

Listed Eagle Technology Counties Challenge Stakes

 

Trainer

Roger James